از بین بردن جای جوش

سریعترین روش از بین بردن جای جوش

اگر زخم و جای باقی مانده از جوش ها اعتماد به نفس شما را پایین آورده و حس خجالت نسبت به پوست را برایتان به همراه دارد، اطلاعات خود در زمینه راهکار های از بین بردنجای جوش و زیباسازی ظاهری بالا ببرید. روش های درمانیاز بین بردن جای جوش نمی توانند به شکل کامل جای باقی مانده از جوش ها را از بین ببرند و بیمه نیز معمولا این پروسه های درمان را تحت پوشش خود قرار نمی دهد. با این حال می توان به کمک آن ها ظاهر زخم های باقی مانده از جوش های قدیمی را کاهش داد.

انواع زخم جوش

 زخم های زیر ممکن است برای یک جوش اتفاق بیفتد :

زخم یخ شکن 

این زخم ها عمیق، نازک و حفره ای هستند (مثل جای یخ شکن موقع کوهنوردی)

جای جوش و زخم یخ شکن

زخم های ورقه ای

زخم هایی با فرورفتگی های گسترده که گوشه های شیب دار دارند

زخم ورقه ای

زخم های واگنی 

زخم هایی با فرورفتگی های گسترده که گوشه های تیز و واضح دارند

جای جوش

زخم آتروفیک

زخم های مسطح لاغر با فرورفتگی

انواع جای جوش

 زخم های کلوئید

زخم های کلفت برآمده

زخم های کلفت برآمده حاصل از جوش

انواع جای جوش بر روی پوست

برخی از زخم و اثرات باقی مانده از جوش ها دائمی بوده و برخی دیگر به مرور زمان از بین می روند. این زخم و علامت های روی پوست می توانند در حالت های مختلفی باشند:

ماکول ها

به نواحی تخت و قرمز رنگی که در گذشته ضایعات جوش ها بر روی آن ها قرار داشته اند، ماکول (macules) می گویند. ماکول ها می توانند تا چند هفته بر روی پوست باقی بمانند و پس از مدتی از بین خواهند رفت.

تغییر رنگ پوست

گاهی اوقات زخم و جای بهبود یافته یک جوش منجر به تغییر رنگ پوست در ناحیه مربوطه می شود. به این حالت، تغییر رنگ بیش از حد پس از دوره التهابی نیز می گویند. تغییر رنگ پوست می تواند تا چندین ماه پس از بهبود یافتن جوش بر روی پوست قابل مشاهده باشد.

جای زخم بافت گونه

برخی از انواع جوش ها ممکن است پس از درمان شدن، بافت های بیرون زده خاصی را به عنوان زخم بر روی پوست باقی بگذارند. این جای زخم جوش ها ممکن است کلویید یا زخم های هایپرتروفیک باشند و در اثر تولید افراطی کلاژن در پوست افراد به وجود می آیند.

از دست دادن بافت

جای زخم جوش هایی که در اثر از دست دادن بافت بدن پدیدار می شوند به نسبت بافت های بیرون زده زخم بیشتر رایج هستند. به این دسته از جای زخم های جوش، زخم های یخ گونه، زخم های فیبروتیک پرس شده، جای زخم های نرم، ماکول های آتروفیک یا آتروفی ماکولا فولیکول می گویند. این دسته از زخم های باقی مانده از جوش ها فرو رفته به نظر می آیند و شبیه به حفره هایی در پوست هستند.

بهترین روش از بین بردن جای جوش

روش های از بین بردن جای جوش روی پوست

این که بخواهید جای زخم های باقی مانده از جوش های قدیمی بر روی پوست خود را درمان کنید یا خیر یک تصمیم کاملا شخصی است. برخی افراد تنها به خاطر حس بدی که این زخم های روی پوست به آن ها می دهد تصمیم می گیرند تا ظاهر آن ها را کاهش دهند. برخی دیگر ممکن است زخم های باقی مانده شدید و بد فرمی از جوش ها را بر روی صورت خود داشته باشند. این دسته از افراد نیز سعی می کنند با برداشتن این ضایعات و زخم ها، ظاهر قبلی را به پوست خود برگردانند.

اگر بر روی بدن خود جای زخم باقی مانده از جوش دارید حتما با یک پزشک مشورت داشته باشید. او می تواند راهکار های درمانی مناسب را برای این زخم های پوستی ارائه داده و همچنین راه های متعدد جلوگیری از به وجود آمدن زخم های بیشتر در آینده را به شما معرفی کند.

از جمله رایج ترین روش های برداشتن جای زخم جوش از روی پوست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

درم ابریژن ( Dermabrasion )

این یک روش بسیار موثر در از بین بردن جای زخم بر روی پوست است که در آن از قلم و براش های با سرعت بالا و یا دیگر ابزار های مخصوص استفاده می شود تا عمق جای زخم ها را کاهش داده و یا از بین ببرد. معمولا پروسه بهبود پوست تا چند روز پس از انجام درمان طول می کشد.

میکرو درم ابریژن

این روش به نسبت مورد قبل تهاجم کمتری داشته و در آن یک پزشک یا متخصص پوست به کمک اسپری کریستال های بسیار ریز ( به جای براش های سرعت بالا)، به پاکسازی سطح پوست از زخم ها خواهد پرداخت. ممکن است در روش میکرودرم ابریژن به بیش از یک جلسه درمانی نیاز داشته باشید.

لایه برداری شیمیایی از پوست

ماسک های شیمیایی لایه بردار می توانند ظاهر جای زخم بر روی پوست و همچنین تغییر رنگ پس از التهاب را در اطراف ضایعات و جوش های بهبود یافته کاهش دهند. ممکن است پزشک معالج یا پرستار از یک ماسک شیمیایی استفاده کنند. در این روش ماسک حاوی ماده شیمیایی بر روی پوست قرار داده می شود و سپس لایه بیرونی آن از پوست جدا خواهد شد و در نتیجه ظاهر و حس بهتری به صورت و پوست فرد خواهد داد. امکان قرمز شدن پوست و سوزش با توجه به قدرت اسید مورد استفاده در ماسک لایه بردار تا چند روز بعد وجود دارد.

رتینوئیک اسید

برخی از زخم های بافت گونه باقی مانده بر روی پوست را نباید با کمک راهکار های درمانی مربوط به جوش های پوستی درمان کرد. به جای آن استفاده مستقیم از کرم رتینوئیک اسید می تواند ظاهر این ضایعات و زخم ها را کاهش دهد. این نوع از اسید برای زخم های کلوئید نیز بسیار کاربردی است.

از بین بردن جای جوش با لیزر ها

پزشک شما می تواند به کمک اشعه های لیزر، لایه بیرونی از پوست، لایه بالایی زخم باقی مانده جوش و قرمزی ناحیه مورد نظر را از بین ببرد. بسته به تخت بودن و یا بیرون زدگی زخم باقی مانده از جوش، می توان از انواع متعدد لیزر ها استفاده کرد. ممکن است در این شرایط به چند جلسه لیزر درمانی نیاز باشد و پروسه بهبود نیز تا چند روز به طول می انجامد. همه این موارد به نوع لیزر مورد استفاده توسط پزشک شما بستگی دارند.

فیلر ها

یک ماده نظیر کلاژن، اسید هیالورونیک و یا چربی می تواند ناحیه زخم های باقی مانده جوش ها در پوست را پر کند. به خصوص آن دسته از جوش هایی که پس از بهبود، زخم های عمیق و درون رفته ای را از خود به جای می گذارند. از آن جایی که فیلر ها سرانجام جذب پوست می شوند، باید تزریقات آن ها را در آینده تکرار کنید. بسته به نوع فیلر مورد استفاده، تزریق آن باید هر چند ماه یک بار اتفاق بیوفتد. پس از این روش درمانی نیازی به استراحت خاصی ندارید.

برش ضایعات

پزشکان جراح در این نوع از عمل جراحی پوست، زخم های باقی مانده از آن ها را تک تک برش می دهند و یا از پوست جدا می کنند. حفره باقی مانده در اثر عمل جراحی به کمک بخیه و یا مواد خاص ترمیم می شود. معمولا این روش را برای درمان زخم های حفره دار جوش های روی پوست استفاده می کنند.

پیوند زدن پوست

در روش درمانی پیوند زدن، پزشک معالج از تکه ای پوست سالم بدن برای پوشش دادن ناحیه زخم شده در پوست استفاده می کند. نمونه مورد استفاده پوست در این روش درمانی معمولا از ناحیه پشت گوش ها گرفته می شود. همچنین اگر برخی روش های درمانی دیگر منجر به باقی ماندن حفره های بزرگ و زخم بر روی پوست شوند، از پیوند پوستی استفاده می شود.

فراموش نکنید در حالی که همه این روش های درمانی می توانند ظاهر پوست شما را بهبود بخشند، امکان ترمیم کامل پوست شما وجود ندارد. انتظارات واقع گرایانه از پزشک معالج خود داشته باشید و گزینه های مختلف درمانی را با پزشک معالج خود بررسی کنید.

از بین بردن جای جوش با فیلر

از بین بردن جای جوش با درمان های خانگی

زخم های مربوط به جوش بسیار آزاردهنده و بد هستند. همه افراد نظر مشابهی نسبت به آن ها دارند. در این جا ۱۰ درمان مناسب را که احتمالا می توانید در خانه مورد استفاده دهید با هم بررسی می کنیم. این مواد می توانند در از بین بردن و کم رنگ کردن لکه و زخم های جوش در کمترین زمان ممکن به شما کمک کنند.

آلوئه ورا

در صورتی که در روش درمانی شما، از مواد مرطوب کننده و آرام کننده استفاده شود، زخم و لکه ها بهبود می یابند. آلوئه ورا حاوی چنین موادی است. آنتی اکسیدان های موجود در آلوئه ورا می توانند ورم و قرمزی را کاهش دهند و برخی مواد طبیعی دیگر آن در کاهش چربی های زیاد و نابود سازی سلول ها کارساز هستند. آلوئه ورا برای سوختگی در اثر آفتاب نیز کاربرد دارد و در صورتی که به خوبی محلول شود هضم خواهد شد.

نکته خوب در مورد آلوئه ورا این است که نیازی به اندازه گیری و مقیاس ندارد. حتی اگر بتوانید گیاه را پیدا کنید قطعا تاثیر ارگانیک و بهتری را تجربه خواهید کرد. کافی است که آن را از برگ ها جدا کرده و زخم و لکه ها را با آن بپوشانید. ممکن است آلوئه ورا حس چسبناک و عجیبی بدهد اما به خوبی در بهبود وضعیت پوست شما کارساز خواهد بود.

روغن نارگیل

هر گونه روغنی که مملو از اسید های چرب امگا ۳ باشد در نفوذ به پوست و مرطوب کردن آن کارساز خواهد بود. در نتیجه درخشش و زیبایی به پوست افراد باز می گردد. روغن نارگیل در این زمینه کاربرد ویژه ای دارد و به همه افراد پیشنهاد می شود تا آن را به صورت روزانه مورد استفاده قرار دهند.
اما بهترین راه برای استفاده از روغن نارگیل چیست؟ هر روز صبح میزانی از آن را در ناحیه زیر چشم ها، روی لب ها و ابروها قرار دهید تا حس طبیعی و خوبی را تجربه کنید.  از روغن نارگیل تنها در نواحی که قصد درمان آن ها را دارید استفاده کنید. حجم زیاد روغن نارگیل ممکن است منجر به آسیب پوستی در افراد شود.

از بین بردن جای جوش با جوش شیرین

اما جوش شیرین دقیقا چگونه می تواند به از بین بردن لکه و زخم های باقی مانده جوش ها در پوست کمک کند؟ جوش شیرین قابلیت رساندن اسید پوست به حد تعادل را دارد و نقش یک لایه بردار طبیعی را ایفا می کند. برای این کار، جوش شیرین سلول های مرده پوستی را حذف کرده و حس تازگی را به پوست بر می گرداند. همچنین جوش شیرین به نواحی اطراف زخم ها آسیبی وارد نمی کند. استفاده از دو واحد آب و یک واحد جوش شیرین می تواند محلول خوبی را به وجود آورد. از همین محلول برای پوست استفاده کنید و پس از یک دقیقه آن را به آرامی شست و شو دهید.

سرکه سیب

موارد قبلی کافی نبودند؟ سرکه سیر به عنوان یک ماده طبیعی خوب برای شست و شو و همچنین مراقبت از پوست کاربرد دارد. در زمینه درمان زخم های پوستی، سرکه سیب را با عسل ترکیب کرده و پس از ده دقیقه آن را بر روی پوست خود قرار دهید. این کار را سه بار در روز انجام دهید تا بهترین نتایج حاصل شوند.
یک جوش جدید در حال شکل گرفتن در پوست شما است؟ یک پارچه کوچک را ابتدا در سرکه سیب و سپس در آب قرار دهید و آن را بر روی ناحیه مورد نظر بگذارید. این کار می تواند از قرمزی جوش جدید بکاهد و همچنین از ایجاد هرگونه جوش سر سفید و چرکی جلوگیری کند.

عصاره پیاز

اگر از کمی سوزش و درد هراس ندارید (‌نگران نباشید، خیلی زود سوزش از بین می رود)، عصاره پیاز می تواند یک گزینه عالی دیگر برای شما باشد. عصاره پیاز با بیوفلاونوئید هایی مانند سفالین و کائمپرفول توانایی خوبی در کاهش ظاهر زخم و لکه های پوست در عرض چند هفته دارد. البته باید از آن به شکل روزانه استفاده کنید. همچنین عصاره پیاز برای مبارزه با جوش های صورت و پوست نیز گزینه مناسبی است. مواد تشکیل دهنده آن می توانند التهاب و قرمزی را کاهش دهند.

از بین بردن جای جوش با عسل

نام عسل را دو بار در لیست ما می بینید و برای این موضوع دو دلیل وجود دارد. اثر مرطوب کنندگی و تحریک بافت های پوستی منجر شده اند عسل تبدیل به یک گزینه ایده آل برای مراقبت از پوست شود.
عسل در حالت خام و اولیه بسیار ویژه بوده و هر چه تیره تر باشد خواص دارویی بیشتری خواهد داشت. ترکیب کردن عسل با دارچین نیز می تواند درمان مناسبی برای پوست باشد تا یکنواختی و صافی خود را بدست آورد.

لیمو

اگر می خواهید زخم و لکه های صورت شما روشن شوند، لیمو یک گزینه طبیعی مناسب است. لیمو حاوی اسید های آلفا هیدروکسی بوده و تاثیرات درمانی خوبی برای پوست دارد. لیمو به عنوان یک سفید کننده طبیعی شناخته می شود و می تواند به رشد سلول ها کمک کند. علاوه بر این قابلیت ارتجاعی پوست پس از استفاده از لیمو بهبود خواهد یافت.

روغن های ضروری

از اسطوخودوس گرفته تا چای درختی و دانه های هویج؛ نوع روغن ضروری مناسب به حالت و نوع زخم پوست شما بستگی دارد. ترکیب کردن روغن ها نیز یک گزینه مناسب است. روغن زردآلو با روغن نروولی، گل رز و اسطوخودوس ترکیب کند ( هر کدام یک تا دو قطره) تا یک محلول مرطوب کننده مناسب و طبیعی روزانه را در اختیار داشته باشید. حتما این روغن های ضروری را به صورت موضعی بر روی پوست استفاده کنید.

کره شیا

همه می دانیم که کره شیا به بانوان کمک می کند تا از ایجاد علامت های کشیدگی بر روی پوست جلوگیری کنند.  این ماده برای زخم های روی پوست نیز موثر است.کره شیا را به صورت روزانه استفاده کنید تا ببینید رطوبت آن چگونه در روشن شدن پوست به شما کمک می کند. اگر می توانید کره شیا خام و بدون فیلتر را پیدا کنید، حتما از آن به جای نسخه های تغییر یافته استفاده نمایید.

پودر زردچوبه

زردچوبه حاوی کورکومین بوده و از همین جهت برای زخم های جوش بسیار عالی است. کورکومین حاوی آنتی اکسیدان و مواد ضد التهابی است که تولید ملانین را کاهش می دهد. ملانین یکی از موادی است که منجر به تغییر رنگ پوست و ایجاد زخم های تیره بر روی آن می شود.
این ماده می تواند تغییر رنگ پوست را درمان کرده و منجر به درخشندگی آن شود. همچنین ویژگی ضد عفونی کنندگی آن در یکنواخت و صاف شدن پوست شما تاثیر خواهد داشت. از زردچوبه همراه با کمی عسل استفاده کنید. عسل و زردچوبه را به یک اندازه با هم ترکیب کرده و محلول به دست آمده را به مدت بیست دقیقه بر روی پوست بگذارید تا به خوبی لایه برداری را انجام دهد و سلول های مرده از روی پوست جمع آوری شوند. سپس پوست را به کمک آب خنک شست و شوی کامل دهید.

نظر خود را بنویسید

مشخصات شما منتشر نخواهد شد. فیلد هایی که با * مشخص شده اند را باید تکمیل کنید.