ماندگاری بوتاکس

آیا می توان ماندگاری بوتاکس را افزایش داد؟

این مورد یکی از رایج ترین سوال هایی است که از متخصصان پرسیده می شود. پس از تزریق بوتاکس، افراد باید جهت حفظ حالت صاف و بدون چروک پوست خود این درمان را هر ۴ تا ۶ ماه تکرار کنند. با توجه به موقت بودن نتایج بوتاکس، آیا همه افراد می توانند از جوان شدن پوست خود در این ۶ ماه لذت ببرند؟ در صورت امکان، چه چیزی می تواند ماندگاری بوتاکس را بیشتر کند؟ اگر به دانستن جواب این سولات و کسب اطلاعات بیشتر درباره بوتاکس علاقه مند هستید به خواندن مطلب ادامه دهید.

بوتاکس چیست؟

قبل از اینکه بدانیم چه چیزی ماندگاری بوتاکس را افزایش می دهد، ضروری است تا با بوتاکس و نحوه عملکرد آن آشنا شویم. بوتاکس یک داروی تجویزی است که به پایانه های عصبی متصل شده و در ارتباط بین اعصاب و عضلات صورت اختلال ایجاد می کند. این اختلال از رسیدن انتقال دهنده عصبی (استیل کولین) به عضلات و شروع انقباضات آن ها جلوگیری می کند.

در واقع، این توضیحات بیان دارند که بوتاکس اعصاب حرکت دهنده عضلات صورت را فلج می کند. با اینکه گفته می شود بوتاکس پس از مدتی از بین می رود اما این دارو هیچ گاه تجزیه یا دفع نمی گردد. در واقع، اعصاب فیبر های عصبی جدیدی را جایگزین انواع قبلی کرده و عضلات را دوباره تحریک می کنند.

روش های افزایش ماندگاری بوتاکس

آیا می توان ماندگاری بوتاکس را افزایش داد؟

از نظر عملی نمی توان ماندگاری بوتاکس را افزایش داد زیرا این دارو خود به صورت دائم به رشته های عصبی متصل می شود. پس متاسفانه، دارو خود تا بیشترین زمان ممکن ماندگاری داشته و این بدن فرد است که راه حلی برای این وضعیت می یابد. با این حال، جای نگرانی نیست زیرا برای حفظ نتایج بوتاکس نیازی به افزایش ماندگاری داروی بوتاکس نیست.

 روش های افزایش ماندگاری نتایج بوتاکس

با اینکه از نظر عملی افزایش ماندگاری بوتاکس ممکن نیست اما می توان ماندگاری اثرات آن را طولانی تر کرد. نتایج کامل بوتاکس ظرف ۵ تا ۷ روز پس از تزریق نمایان شده و پس از آن ظرف ۴ تا ۶ ماه به تدریج کاهش می یابند. جهت دستیابی به ماندگاری ۶ ماهه نتایج درمان و افزایش حداکثری فاصله بین جلسات باید از نکات زیر پیروی کرد:

طول عمر بوتاکس

انتخاب پزشک با تجربه

جهت دستیابی به حداکثر نتایج، تزریقات بوتاکس باید به مقدار مناسب و در محل صحیح تزریق شوند که این موارد برای هر فرد متفاوت هستند. یک جراح پلاستیک با تجربه در کسب اطلاعات درباره بوتاکس به فرد کمک کرده، امکان شخصی سازی درمان را به او داده و با کمک فرد بهترین برنامه درمانی را تهیه می کند. همه این موارد در نهایت به افزایش ماندگاری اثرات بوتاکس منجر می شوند.

حرکت دادن عضلات ناحیه درمان پس از تزریق

این حرکات می توانند به توزیع برابر دارو کمک کرده و ماندگاری بوتاکس را افزایش دهند. چنین حرکاتی را می توان به کمک در آوردن شکلک های مختلف انجام داد و احساس خجالت در این باره ضرورتی ندارد. پس از تاثیر گذاری بوتاکس، حالات مختلف صورت تاثیر چندانی بر پوست فرد نخواهند داشت.

از ماساژ صورت خودداری کنید

افراد باید در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از فرایند از مالیدن صورت، ورزش کردن یا مصرف محصولات آرایشی قوی خودداری کنند. با اینکه انجام شکلک ها و تحرک عضلات صورت مفید است اما نباید این کار را با ماساژ دادن صورت انجام داد. ماساژ دادن یا لایه برداری صورت، ورزش کردن و مصرف محصولات قوی می تواند سبب انتشار دارو به نواحی نامناسبی از صورت شود. این وضعیت می تواند به فلج شدن صورت، افتادگی پلک یا بروز دیگر عوارض نامطلوب منجر شود.

مراقبت های بعد از بوتاکس

خوابیدن بعد از بوتاکس

از خوابیدن یا دراز کشیدن در ۴ ساعت اول پس از فرایند اجتناب کنید. البته، دراز کشیدن بر روی کمر به همراه بالا بردن نسبی پا ها می تواند در دو شب اول پس از فرایند مفید باشد.

از قرار گیری در معرض نور خورشید خودداری کنید

این توصیه صرف نظر از انجام بوتاکس، برای تمامی پوست ها مفید است. آسیب های ناشی از نور خورشید عامل اصلی بروز چروک های اولیه هستند. از آنجایی که این چروک ها ناشی از عضلات زیر پوست نیستند، بوتاکس تاثیری بر آن ها ندارد. افراد باید به صورت روزانه حتی در زمستان یا روز های ابری، از مواد ضد آفتاب در نواحی صورت، گردن و دست ها استفاده کنند.

بهبود اثرات بوتاکس با مصرف Argirelox

Argirelox یک ترکیب پپتیدی است که مقدار استیل کولین رها شده توسط اعصاب را کاهش می دهد. با اینکه این محصول همانند بوتاکس عضلات را فلج می کند اما بر خلاف آن به صورت موضعی اعمال می شود. افرادی که تمایل به افزایش ماندگاری اثرات بوتاکس دارند باید این مورد را در محصولات مراقبت پوست خود جای دهند. در تحقیقات بالینی، زنانی که از پماد پپتیدی Argirelox استفاده کردند در مقایسه ای ۶ ماهه با گروه کنترل، شاهد کاهشی تقریبا ۳ برابری در چروک های پوستی خود بودند.

تزریق ژل بهتر استن یا بوتاکس

صبور باشید

همانطور که قبلا اشاره شد، پدیدار شدن نتایج کامل بوتاکس زمان بر است. در صورت عدم مشاهده نتایج دلخواه پس از هفته اول، قبل از اقدام به تکرار فرایند حداقل ۶ هفته صبر کنید. استفاده بیش از حد از محصولات یا درمان های فلج کننده عضلات می تواند سبب مقاومت عضلات به بوتاکس یا بروز واکنش های نامطلوب دیگر شود.

یک برنامه بلند مدت تهیه کنید

بخشی از برنامه درمانی موثر در بوتاکس، تهیه و پیروی از یک برنامه بلند مدت جهت دریافت تزریقات است. کم یا زیاد شدن فاصله بین جلسات درمان به ترتیب سبب عدم پاسخ گویی عضلات به بوتاکس و پدیدار شدن چروک ها می شود.

اخم نکنید

در صورتی که دائما پوست پیشانی خود را جمع کرده یا ابرو هایتان را در هم می کشید، از انجام این کار خودداری کنید. در حالیکه امکان دارد این حرکات غیر ارادی باشند اما با تمرین می توان از انجام آن ها خودداری کرد.

تزریق فیلرهای پوستی برای جوانسازی

از اسکراب پوست خودداری کنید

پس از تزریق بوتاکس باید به پوست فرصتی جهت التیام یافتن داده شود. از اعمال اسکراب های قوی یا ماسک های صورت که امکان اختلال در روند درمان را دارند اجتناب کنید.

جلسات درمانی را تکرار نکنید

ترکیب شیمیایی بوتاکس پس از جذب شدن به تاثیر گذاری بر عضله ادامه می دهد. این گفته یعنی نتایج به سرعت ظاهر شده اما در طول زمان ارتقا می یابند. در صورت عدم رضایت از ظاهر خود، پیش از انجام مجدد درمان حداقل به مدت ۶ هفته صبر کنید. در صورتی که فاصله تزریق ها بسیار به هم نزدیک باشد، عضلات واکنشی نامطلوب به دارو خواهند داد.

نتایج حاصل از درمان های تزریقی همانند هر درمان زیبایی دیگری به شرطی ماندگاری طولانی تر خواهند داشت که فرد از پوست خود مراقبت کند. بیمارانی که روزانه از مرطوب کننده استفاده کرده و مقادیر فراوانی آب می نوشند اثر آب دوستی فیلر های هیالورونیک اسید را افزایش داده و به صاف و پر ماندن پوست خود کمک می کنند. محصولاتی وجود دارند که به عنوان مکمل برای توکسین ها و فیلر ها طراحی شده اند.

تغذیه مناسب

مواد غذایی مصرفی افراد می تواند به طور مستقیم بر ظاهر و سلامت آن ها تاثیر گذار باشد. جهت به حداکثر رساندن نتایج فیلر ها به بیماران توصیه می شود که از مصرف مواد غذایی بسته بندی و فرآوری شده خودداری کرده و مقدار شکر را در رژیم غذایی خود محدود کنند. این مواد غذایی سبب افزایش التهاب شده و سلامت کلی پوست را تحت تاثیر قرار می دهند.

مصرف روی

برخی مطالعات نشان داده اند که تاثیر گذاری بوتاکس با سطح روی در بدن ارتباط دارد. همچنین، بسیاری از افراد به درجه اندکی از کمبود روی دچار هستند. مصرف منظم مکمل روی پس از درمان بوتاکس می تواند اثرات ضد پیری آن را افزایش دهد.

کمتر استرس داشته باشید

استرس بخشی متداول در زندگی روزانه است. استرس صرف نظر از منشا آن، بدن را از جنبه های مختلف تحت اثرات نامطلوب قرار می دهد. منشا استرس می تواند مواردی چون شغل، روابط، مشکلات مالی یا موارد دیگر باشد. از نظر پوستی، سطوح بالای استرس سبب رهایش کورتیزول و هورمون های دیگر می شود. این هورمون ها فرایند پیری و بروز علائم ناخواسته آن را سرعت می بخشند. جهت افزایش ماندگاری مزایای درمان های تزریقی باید موارد استرس زای غیر ضروری را از زندگی خود حذف و از تکنیک های مدیریت استرس همچون یوگا یا مدیتیشن استفاده کرد.

تزریق بوتاکس

جلسات درمانی جهت حفظ نتایج

بهترین راه افزایش ماندگاری نتایج حاصل از تزریق بوتاکس یا فیلر اغلب انجام این گونه جلسات است. درمان های دوره ای مخصوصا برای بوتاکس مفید بوده و سبب افزایش ماندگاری پاسخ عضلات به نوروتوکسین ها می باشند.

تاثیر ورزش بر ماندگاری بوتاکس

متاسفانه، کسانی که فعالیت های شدید داشته و ورزشکار هستند امکان دارد در زمان کمتری به انجام این جلسات درمانی نیاز پیدا کنند. هیچ راه حلی برای این موضوع وجود نداشته و کاهش فعالیت به هیچ وجه به این افراد توصیه نمی شود. با این حال، در صورتی که افراد در حین ورزش کردن از بروز حالات مختلف صورت خودداری کنند امکان دارد ورزش تاثیر چندانی بر نتایج درمان بوتاکس نداشته باشد. البته، عمل به این گفته کار چندان ساده ای نیست. یکی از روش های ساده برای جلوگیری از اخم کردن و جمع کردن پوست صورت استفاده از کلاه و عینک آفتابی در هنگام قرار گیری در معرض نور خورشید است.

محصولات تجویزی مراقبت پوست

محصولات بدون نسخه مراقبت پوست اغلب حاوی فیلر ها و رایحه های غیر ضروری هستند که پوست را تحریک کرده و سلامت آن را به خطر می اندازند. از آنجایی که ترکیبات فعال در محصولات بدون نسخه به صورت رقیق شده یا دارای قدرت کمتری هستند، این موارد در مقایسه با انواع تجویزی قیمت کمتری دارند. افراد باید به استفاده از محصولات تجویزی روی آورند که قدرتمند بوده و ترکیبات فعال آن ها رقیق نشده است.

از مصرف سیگار خودداری کنید

نیکوتین به وسیله تنگ کردن عروق خونی در جریان خون رونده به پوست اختلال ایجاد می کند. در این وضعیت، پوست از دریافت اکسیژن و مواد مغذی لازم جهت صاف و جوان ماندن، محروم می شود. افراد سیگاری هر چه سریع تر باید مصرف سیگار را ترک کرده و در صورت نیاز به کمک در این رابطه با پزشک خود مشورت کنند.

از دستورات مراقبتی پس از درمان پیروی کنید

افراد باید در چند ساعت اول پس از فرایند تزریق بوتاکس یا تزریق انواع فیلر از دراز کشیدن، ورزش کردن، قرار گیری در معرض نور خورشید، بلند کردن اجسام سنگین، مصرف الکل و نمک خودداری کنند. جهت به حداقل رساندن اختلال در دستیابی به حداکثر نتایج باید از تمامی دستورات مراقبتی پیروی کرد. این مرکز جدید ترین محصولات و روش های درمانی مقابله با علائم پیری را به وسیله قابل اعتماد ترین متخصصان به مراجعان خود ارائه می دهد. جهت دریافت مشاوره رایگان خود، همین امروز با ما تماس بگیرید.

مقابله با علائم پیری با بوتاکس صورت

نکته دوم این است که بوتاکس از انقباض عضلات جلوگیری می کند و تنها سبب رفع چروک های حرکتی می شود. چروک های حرکتی یا دینامیک، خطوط و چین هایی هستند که در اثر انقباض عضلات و حالات مختلف صورت به وجود می آیند. بوتاکس در حالت ارتجاعی و سفتی پوست تاثیر گذار نیست. به همین دلیل بسیاری از افراد بوتاکس را به همراه درمان هایی از جمله لیفت صورت، تزریق فیلر یا دیگر جراحی های تهاجمی انجام می دهند. بوتاکس صرف نظر از محبوبیت آن، راه حلی جامع برای مقابله با علائم پیری نیست.

برچسب‌ها: بدون برچسب

نظر خود را بنویسید

مشخصات شما منتشر نخواهد شد. فیلد هایی که با * مشخص شده اند را باید تکمیل کنید.