مزوتراپی چیست

معجزه جوانسازی پوست و مو با مزوتراپی

از پروسه درمانی مزوتراپی ( Mesotherapy ) برای درمان موارد مختلفی استفاده کرد که از جمله آن ها می توان به کم آبی، خطوط و چین و چروک های سطحی، سلولیت و ریزش مو اشاره داشت. این مواد خاص تزریقی را نمی توان صرفا درمان های زیبایی برای بدن در نظر گرفت، چرا که گاهی اوقات جنبه پزشکی و درمانی مهمی دارند. البته لازم به ذکر است تزریق این مواد می تواند عوارض جانبی، ریسک های بلند مدت سلامتی و محدودیت هایی را به همراه داشته باشد و مزوتراپی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

مزوتراپی چیست؟

یک ترکیب تزریقی معمولی حاوی حدود ۵۰ ماده است تا به تغذیه، ترمیم و جوان سازی پوست افراد کمک کند. این محلول به کمک سوزن های خاص که به آن ها مزوتراپی گان نیز می گویند به پوست تزریق می شوند. علی رغم اسم ترسناک این سوزن ها گفته می شود که در حین پروسه تزریق هیچ دردی برای فرد به وجود نمی آورند. با این حال قبل از تزریق از یک کرم بی حس کننده موضعی استفاده می شود تا از هرگونه درد و ناراحتی جلوگیری کند.

مزوتراپی چیست؟

انواع مزوتراپی

در ادامه به انواع مزوتراپی اشاره می کنیم.

مزوتراپی مو

یکی از کاربرد های مزوتراپی درمان ریزش مو می باشد. پزشکان برای فعال کردن هورمون فولیکول مو، عصاره گیاهان و ویتامین ها را به سر تزرریق می کنند تا موهای سر پر پشت تر شود.

مزوتراپی مو

فیلم مزوتراپی مو

مزوتراپی صورت

در این تکنیک از سوزن های بسیار باریکی استفاده می شود تا محلول های تزریقی متعددی وارد لایه میانی پوست ( لایه مزودرم ) شوند. ایده اصلی مزوتراپی این است که شرایط و مشکلات پس زمینه و اصلی نظیر جریان ضعیف پوست و التهاب مدیریت شوند، چرا که این موارد عامل اصلی آسیب رسیدن به پوست افراد هستند.

مزوتراپی صورت

مزوتراپی لاغری

از دیگر کاربردهای مزوتراپی کاهش چربی مناطق مختلف پوست است. در بسیاری از موارد این روش بدون  ورزش و دستگاه های لاغری به تنهایی پاسخگو نیست.

مزوتراپی دور چشم

 از بین بردن چین و چروک دور چشم و سیاهی دور چشم توسط این متد درمانی انجام می شود. پزشکی که مزوتراپی دور چشم را انجام می دهد باید بسیار حرفه ای باشد زیرا یکی از مناطق بسیار حساسا صورت می باشد.

علی رغم این که تکنیک و فن تزریق در اکثر سالن های زیبایی پیشرفته و دیگر مکان های عادی در دسترس است، نباید اجازه دهید هر کسی بدون تخصص یا تجربه تزریقات را انجام دهد. 

مزوتراپی دور چشم

مزوتراپی دست

این یک روش پزشکی و درمانی برای جوان سازی است. دستان ما اغلب یکی از اولین قسمت های بدن ما است که نشانه های پیری را نمایش می دهد. خشکی پوست و لکه ها و پدیدار شدن رنگدانه، تغییرات پوستی وابسته به سن هستند که می توانیم آنها را بهبود بخشیم. درمان مزوتراپی برای جوانسازی دست می تواند ظاهر و بافت پوست را بهبود بخشد. این فرایند شامل میکرو تزریق ویتامین ها، اسیدهای آمینه و مواد معدنی به پوست است. به عنوان یک درمان انجام گرفته، بهتر است هر ۴ ماه یک بار یا بیشتر انجام شود. 

فیلم مزوتراپی دست

محلول مزوتراپی از چه موادی تشکیل شده است؟

هیچ فرمول استانداردی برای مواد تزریقی محلول مورد استفاده در مزوتراپی وجود ندارد. پزشکان از محلول های متعددی در این زمینه استفاده می کنند که از جمله آن ها می توان موارد زیر را در نظر گرفت:

• آنزیم هایی همچون کلاژناز و هیالورونیداز
• عصاره های گیاهی
• ویتامین ها و مواد معدنی

محلول های مزوتراپی می توانند سلول های فیبروبلاست پوست را تحریک کرده تا کلاژن بیشتری تولید شود و بدین ترتیب با علائم مختلف بالا رفتن سن مقابله کنند. در بین مواد تزریقی مناسب پوست می توان به فاکتور های رشدی، آنتی اکسیدان ها، پپتید ها و عناصر کمیاب اشاره کرد که محیط ایده آل برای داشتن پوست سالم را فراهم می آورند و در نتیجه مقابله با پروسه بالا رفتن سن و علائم آن بر روی پوست آسان تر خواهد شد.

هیالورونیک در محلول های مزوتراپی

فرمول محلول تزریقی به داخل پوست مهمترین عامل در به دست آوردن نتیجه ایده آل و مناسب افراد است، اما مقدار کمی اسید هیالورونیک مرطوب کننده از جمله مهمترین موادی است که باید در این محلول ها وجود داشته باشد تا جایگزین بافت های طبیعی پوست، ویتامین ها و آمینو اسید ها شود. تمامی این مواد ضروری و مغوی در مزوتراپی وجود دارند و به پوست افراد تزریق می شوند.

کاربرد های مزوتراپی 

به کمک تزریق مزوتراپی می توان به درمان موارد مختلفی پرداخت که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

هزینه مزوتراپی

هزینه جوانسازی پوست با این روش معمولا به تعداد جلسات درمانی شما وابسته است. یکی دیگر از عوامل موثر میزان بیماری های پوستی شما می باشد.

کاربرد های مزوتراپی

مزایای مزوتراپی

از جلمه مزایای این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش ویتامین سطح پوست

پوست شما حجم زیادی از ویتامین ها و دیگر مواد ضروری را دریافت می کند.

ایجاد حس تازگی و جوانی

غلظت و تراکم زیاد سرم ها، ویتامین ها و دیگر مواد مغذی و قوی به پوست شما حس تازگی و جوانی می بخشد. پس از انجام مزوتراپی به درستی و استاندارد، می توانید مطمئن باشید تمامی مواد اصلی و مهم به خوبی در پوست شما وارد شده اند و تاثیر خود را خواهند داشت.

جایگزین عمل جراحی

یک جایگزین مناسب برای عمل های جراحی گران قیمت

جلوگیری از بروز افزایش سن 

مزوتراپی می تواند بخشی از روتین معمولی شما برای جلوگیری از بروز نشانه های افزایش سن باشد و به نسبت دیگر پروسه های درمانی و جراحی پلاستیک تهاجم کمتری به بدن دارد. برای زیبا شدن نباید حتما زیر تیغ جراحی بروید. سرم های غلیظ به کمک سوزن های ریز وارد پوست شما می شوند و در نتیجه پوستی زیبا و سالم خواهید داشت. همچنین نیازی به استراحت و خانه نشینی پس از این متد زیبایی نخواهد بود. می تواند پاسخگوی مشکلات و نیازهای متعدد پوستی باشد.

چه بخواهید با علائم و مشکلات افزایش سن مقابله کنید و یا درخشش را پوست خود برگردانید، امکان شخصی سازی مواد اولیه سرم در مزوتراپی برای شما وجود دارد. در این روش درمانی پوست شما انرژی جدیدی می گیرد و پس از اولین جلسه تزریق خود نتایج مشخص خواهند بود.

روشن سازی پوست 

پوست شما را روشن خواهد کرد.

رفع مشکلات پوستی

بسته به نوع مواد مورد استفاده در مزوتراپی، امکان حل مشکلات پوستی مختلف از جمله نقاط تغییر رنگ یافته و ملاسما وجود دارد. پوست شما در این حالت روشن شده و تراوت تازه ای خواهد داشت.
رطوبت پوست شما در سطح ایده آلی خواهد ماند.

افزایش رطوبت پوست

مزوتراپی می تواند به افزایش رطوبت پوست افراد کمک کند و در نتیجه فرد پوستی پر حجم، محکم و سالم خواهد داشت.

مزایای مزوتراپی

پروسه مزوتراپی

مزوتراپی یک روش تزریقی ساده است. با این حال ابتدا باید به ملاقات یک متخصص پوست رفته و با وی مشورت کنید. او بهترین کسی است که نیاز های پوست شما را می داند و در مورد موادی که برای تزریق به آن مناسب هستند به شما توضیح خواهد داد.

تعداد جلسات مزوتراپی

بسته به میزان شدت درمان و موادی که استفاده می شوند، تعداد جلسات تزریق می تواند متفاوت باشد. پروسه های درمانی معمولا برای افراد شخصی سازی می شوند.

قبل از مزوتراپی چه کارهایی باید انجام دهیم؟

ممکن است نیاز باشد مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و آسپیرین را به مدت یک هفته قبل از مزوتراپی متوقف کنید. چرا که این دارو ها ریسک خون ریزی و زخم شدن را افزایش می دهند.

جلسات مزوتراپی چقدر طول می کشد؟

جلسات درمانی مزوتراپی حدود ۲۰ الی ۴۰ دقیقه به طول می انجامند و این مدت زمان به اندازه ناحیه تزریقی بستگی دارد. همچنین برای اثر کردن کرم بی حس کننده باید حدود نیم ساعت صبر کنید.

در حین پروسه درمانی مزوتراپی چه اتفاقاتی می افتد؟

شاید شما عزیزان دوست داشته باشید بدانید پزشک در حین جلسات درمانی با مزوتراپی چه کارهایی انجام می دهید. در ادامه به طور مختصر برای شما پروسه درمانی را شرح می دهیم.

استفاده از بی حسی موضعی

ممکن است پزشک از بی حس کننده موضعی استفاده کند. البته این موضوع به میزان مقاومت شما در برابر درد بستگی دارد.

تزریق بر روی پوست

پزشک از یک سوزن بسیار باریک استفاده می کند تا مواد را به ناحیه مورد نظر تزریق کند. چندین تزریق بر روی پوست شما انجام خواهد شد.

تزریق مزوتراپی در عمق های متفاوتی از پوست

تزریقات در عمق های متعددی از پوست و بین ۱ تا ۴ میلی متر انجام می شوند. این موضوع نیز به نوع بافت پوستی مورد نظر بستگی دارد.

تعیین تعداد جلسات مزوتراپی

بسته به نوع بافت پوستی، استحکام و تاثیرات آن، ممکن است به چند جلسه مزوتراپی نیاز داشته باشید. پزشک معالج به شما می گوید که دقیقا به چند جلسه در هفته نیاز خواهید داشت.

مزوتراپی لک صورت

عوارض جانبی مزوتراپی

هنوز این زمینه و تاثیرات آن تحقیقات کافی انجام نشده است، اما به هر حال هر پروسه زیبایی ممکن است تاثیرات ناخواسته خود را داشته باشد و مزوتراپی نیز از این قاعده مستثنی نیست. از جمله عوارض جانبی می توان موارد زیر را در نظر گرفت:

حتی امکان به وجود آمدن واکنش های آلرژی در این متد زیبایی وجود دارد و گاهی اوقات بدن فرد نسبت به برخی داروها و مواد درون محلول واکنش نشان می دهد. بنابراین باید از نداشتن آلرژی به مواد مورد استفاده در مزوتراپی مطمئن شوید.

خطرات مزوتراپی

تاثیرات شدید این پروسه تزریقی معمولا در اثر موارد زیر به وجود می آیند:
• تکنیک های بد و غیر استاندارد که منجر به بروز زخم و عفونت می شود
• پروسه ضد عفونی کردن به درستی انجام نشود که در نهایت منجر به بروز عفونت پوستی می شود

رعنا هاشمی

دکتر زیبایی در تهران

برچسب‌ها: بدون برچسب

نظر خود را بنویسید

مشخصات شما منتشر نخواهد شد. فیلد هایی که با * مشخص شده اند را باید تکمیل کنید.